Neurogeninis apatinės nugaros dalies skausmas

 Apatinės nugaros dalies skausmasŽinoma, kad net patyrę specialistai dažnai nesutaria ar pacientas jaučia nugaros ar kitos vietos skausmą. Klinikinėje diagnostikoje, įtariant mechaninę nugaros skausmų kilmę, visada tikslinga identifikuoti simptomus, kuriuos galima paaiškinti tam tikrų struktūrų sujaudinimu, sudirginimu. Mechaniniam skausmui būdinga, kad šis sustiprėja ar sumažėja tam tikrose padėtyse. Medicininių priežasčių sukeltam skausmui tokių skausmo sumažėjimo gradientų randama labai nedaug arba skausmas yra pastovus. Kitas labai svarbus mechaninio skausmo simptomas – skausmas, atsiradęs dėl mechaninio tam tikros struktūros pažeidimo turi būdingus požymius. Funkciškai stuburo judamąjį segmentą – du slankstelius tarpusavyje jungia trijų sąnarių kompleksas, tarpslankstelinis diskas ir du tarpslanksteliniai (facetiniai) sąnariai. Tarp priekinės ir užpakalinės segmento dalių išsidėsčiusios skausmą perduodančios struktūros – nugaros smegenys ir nugarinių nervų šaknelės ir jų dangalai. Kaulinės struktūros turi ribotą savitąjį stabilumą, kurį padidina statinę stabilizaciją palaikantys raiščiai, o dinaminę stabilumo kontrolę ilgieji ir trumpieji paravertebraliniai raumenys. Bet kurios iš paminėtų struktūrų pažeidimas gali būti lydimas skausmo.
Išskiriamos dvi nugaros skausmus sukeliančių priežasčių grupės:
  • medicininės (stuburo infekcijos, neoplazmos, uždegiminės/reumatologinės priežastys, visceralinės ir neorganinės (psichogeninės kilmės))
  • mechaninės (priekinio, užpakalinio judamojo segmento bei mišrios etiologijos, taip pat stuburo ligos be nugaros skausmo – sukeliančios skausmą atokesnėje vietoje (sėdmenyje, kojoje).
Neurogeninis apatinės nugaros dalies ir kojos skausmas

Neurogeninis skausmas – tai skausmas, kuris  yra inicijuotas ar sukeltas pirminio periferinės ar centrinės nervų sistemos sužalojimo, disfunkcijos. Neuropatinis skausmas – tai skausmas, kuris yra inicijuotas ar sukeltas pirminio periferinės ar centrinės nervų sistemos sužalojimo ar disfunkcijos. Išskiriami periferinis neuropatinis ir centrinis skausmas. Neuralgija – tai nervo skausmas. Neuropatija – tai nervo funkcijos sutrikimas ar patologiniai jo pokyčiai.

Literatūra:

Petrikonis K. Juosmens ir kryžmens šaknelių sindromo skausmo klinikinė įtaka pacientų funkcinei būklei ir su sveikata susijusiai gyvenimo kokybei. Daktaro disertacija; 2004.