Radikulitinis ir somatinis skausmas

radikulitinis ir somatinis skausmasRadikulitinis skausmas

Radikulitinis arba sklindantis skausmas yra aštrus, juntamas dėl tiesioginio sąlyčio su nervu (nervo suspaudimo) arba su nervo šaknele. Dėl to skauda nugarą, kaklą, skausmas plinta. Nervo šaknelės suspaudimas lemia skausmo pasiskirstymą, žinomą kaip dermatoma. Radikulopatija reiškia plintančią paresteziją, sustingimo, silpnumo, bet ne skausmo pojūčius pacientui gali atrodyti, kad maudžia nugarą, ar kaklą.

Myelopatija – neurologinis sutrikimas, susijęs su viršutinių motorinių neuronų pažeidimais; dažnai yra paveikiamos viršutinės ir apatinės galūnės.

Somatinis skausmas

Somatinis skausmas pasireiškia skausmo suvokimu kūno srityje, nutolusioje nuo skausmo kilimo vietos. Aiškinama tuo, kad smegenys klaidingai interpretuoja skausmo šaltinį. Jeigu impulsai iš skausmui jautrių sričių stuburo juosmeninėje srityje susipina su impulsais iš sėdmens srities arba pakinklinės sausgyslės, tokiu atveju, smegenys negali atskirti dviejų impulsų. Skausmo židinio vieta gali būti suvokiama kaip neskausminga, o skausmas juntamas nutolusioje srityje. Todėl stuburo juosmeninė sritis gali būti skausmo šaltinis, sukeliantis pakinklinės sausgyslės srities skausmus, tačiau juosmens skausmas gali nepasireikšti. Somatinis skausmas yra pastovus, bukas, sunkiai lokalizuojamas.

Šaltinis:

Magee D. J. Orthopedic Physical Assessment. 5th ed. Saunders: Elsevier; 2008.