NUGAROS SKAUSMAS NĖŠTUMO METU
Nugaros skausmas bei diskomfortas – beveik kiekvienos nėščios moters palydovas. Tam tikro intensyvumo ir tipo nugaros skausmas gali pasijusti bet kuriuo nėštumo periodu, tačiau dažniausiai skausmai aplanko vėlesniame nėštumo laikotarpyje (5-7 nėštumo mėn.) arba jau po kūdikio gimimo.
Nugaros skausmas gali sutrigdyti moters kasdieninę bei darbinę veiklą, apsunkinti judėjimą ir išbalansuoti miegą naktimis, ko pasekoje labai nukenčia nėštukės gyvenimo kokybė. Reikia paminėti, jog nėštumo periodu prasidėjęs skausmas gali išlikti ir po nėštumo (gali ir pastiprėti) ir tęstis neribotą laiko tarpą, jeigu nebus imtasi jokių priemonių!
Labai svarbu suprasti, jog nugaros skausmas nėštumo periodu neturėtų būti suvokiamas kaip įprasto proceso dalis! Tikrai įmanoma ir netgi būtina palengvinti Jūsų nėštumo periodą ir pasistengti, kad jis taptų kiek įmanoma lengvesnis ir malonesnis.
Turime atkreipti dėmesį, jog pogimdyvinis nugaros skausmas, kuris tęsiasi ilgiau nei 6-8 savaites, turi būti kuo skubiau suvaldytas norint išvengti chroniško nugaros skausmo!
Kaip dažnai nugaros skausmas pasireiškia nėštumo metu?
Ne, Jūs tikrai nesate VIENINTELĖ nėštukė, kuriai pasireiškė nugaros skausmas neštumo metu. Mokslinėse studijose nurodoma, jog vienokio ar kitokio pobūdžio nugaros skausmai kankina 50-80 proc. nėščių moterų. Skausmas gali varijuoti nuo švelnaus, susijusio su specifinėmis užduotimis, iki stipraus, kuris gali tapti chronišku.
Reikėtų pabrėžti tai, jog tos moterys, kurios turėjo nugaros skausmo epizodų prieš pastojimą, turi padidintą riziką nugaros skausmo atsiradimui nėštumo metu ir jis gali prasidėti ankstesniame nėštumo periode.
Nugaros skausmo tipai nėštumo metu
Yra trys pagrindiniai skausmo tipai:
- Juosmens arba apatinės nugaros dalies skausmas.
- Užpakalinis dubens srities skausmas.
- Abiejų skausmo tipų kombinacija
Juosmens arba apatinės nugaros dalies skausmas
Apatinės nugaros dalies skausmas paprastai lokalizuojasi juosmenyje ir aukščiau jo, pačiame nugaros centre. Apatinės nugaros dalies skausmas nėštumo metu gali ir sutapti ir nesutapti su skausmu, kuris leidžaisi į koją arba pėdą.
Bendrai, apatinės nugaros dalies skausmas nėštumo metu yra labai panašus į skausmą, kurį patiria ir ne nėščios moterys. Šis skausmas padidėja dėl ilgai trunkančių statinių padėčių ir nuolat pasikartojančių veiksmų (pvz.: ilgas stovėjimas, sėdėjimas arba pasikartojantis kėlimas), dažnai pastebimas šalia stuburo besilokalizuojančių paviršinių raumenų įtemptumas.
Užpakalinis dubens srities skausmas
Užpakalinės dubens srities skausmas yra keturis kartus labiau paplitęs nei juosmens skausmas nėštumo metu. Tai gilaus pobūdžio skausmas, kuris lokalizuojasi žemiau juosmens linijos bei labiau nusidriekia žemyn ir yra išplitęs į šalis. Tokio pobūdžio dubens srities skausmas gali būti jaučiamas vienoje arba abiejose dubens pusėse.
Užpakalinis dubens srities skausmas gali plisti į sėdmenis bei viršutinę užpakalinę šlaunies dalį, bet dažniausiai nenusileidžia žemiau kelio. Tai gali būti susiję su gaktikaulio skausmais. Paprastai skausmas greitai nepraeina ir vien poilsio nepakanka, taip pat gali būti stebimas rytinis probleminės srities sąstingis.
Užpakalinis dubens skausmas nėštumo metu gali būti išprovokuojamas šių veiklų:
- Vartantis lovoje.
- Lipant laiptais.
- Sėdint ir stojantis iš sėdimos padėties (lipant iš automobilio, vonios ar lovos).
- Keliant, lenkiantis pirmyn, sukiojantis.
- Bėgant ar vaikštant.
Visi darbai, kurių metu žmogus užima ilgą laiką trunkančias statines padėtis (ilgas sėdėjimas prie kompiuterio; stovėjimas ir ilgai trunkantis darbas pasilenkus virš stalo), didina riziką užpakalinio dubens skausmo atsiradimui.
Be klasikinio apatinės nugaros dalies ir užpakalinio dubens srities skausmo, nėščias moteris neretai kankina krūtininėje stuburo dalyje (tarp menčių) atsirandantys skausmo/diskomforto epizodai. Šie pojūčiai dažnai lokalizuojasi tarp menčių ir kiek žemiau jų. Ankščiau jau minėtas skausmo rūšis, atsirandančias nėštumo metu, gali papildyti ir didelės įtampos pojūtis pečių juostoje bei kakle. Visi jau išvardinti nemalonūs pojūčiai yra susiję su pasikeitusia nėštukės biomechanika.
Nugaros skausmo pirežastys
Tiek apatinis nugaros dalies, tiek ir užpakalinis dubens srities skausmas gali būti išprovokuojamas keleto faktorių, susijusių su naturaliai atsirandančiais kūno pokyčiais nėštumo metu. Pvz.:
- Kūno svorio bei gravitacijos centro pasikeitimas.
- Raumeninis disbalansas ir raumenų nuovargis.
- Hormoniniai pokyčiai.
- Auganti gimda.
Kūno svorio pokyčiai. Vidutiniškai nėštumo metu moteris priauga nuo 8 iki 16 kg. Priaugamo svorio kiekis varijuoja priklausomai nuo svorio, esančio iki pastojimo, amžiaus, individualių organizmo savybių, vaikelio dydžio, moters apetito. Būtent papildomas svoris padidina apkrovas moters nugarai bei kitoms kūno svorį laikančioms ir pernešančioms struktūroms.
Gravitacijos centro pokyčiai. Priaugus tam tikrą kiekį svorio, kūno svorio centras pasislenka į priekį. Šie svorio centro pokyčiai sukelia:
- Raumenų disbalansą. Raumenų disbalansas sukuria papildomas apkrovas kūno svorį laikančioms ir jį pernešančioms struktūroms. Tampa dar problemiškiau, jei minėti pokyčiai prisideda prie jau esamo disbalanso (pvz., raumenų silpnumo ir nelankstumo.
- Raumenys, kurie nuvargsta greičiau nei įprastai. Raumenų nuovargio pasėkmė – netaisyklinga laikysena, todėl greitas raumenų nuovargis gali pabloginti jau ir taip netaisyklingą laikyseną.
Hormoniniai pokyčiai (relaksinas ir estrogenas). Su nėštumu susiję hormonai gali sukelti problemų, kadangi jų poveikyje padidėja dubens sąnarių laisvumas bei atsipalaiduoja raiščiai, kurie jungia dubens kaulus su stuburu. Šie hormoniniai pokyčiai kartu su kūno masės didėjimu bei svorio centro pokyčiais prisideda prie sumažėjusio sąnarių stabilumo.
Auganti gimda. Besiplečianti gimda keičia nėščios moters gravitacijos centrą bei ištempia ir tuo pat susilpnina pilvo preso raumenis. Šios aplinkybės keičia laikyseną ir prideda papildomo streso nugarai. Kartais besiplečianti gimda gali išprovokuoti apatinės nugaros dalies skausmus dėl šalia esančių struktūrų paspaudimo.
Veiklos, provokuojančios nugaros skausmus
Kai kurios arba visos iš pateikiamų veiklų gali išprovokuoti apatinį nugaros arba užpakalinį dubens skausmą nėštumo metu. Ypatingai skausmą provokuoja tos veiklos, kurių metu stuburas, dubuo ir klubai patiria asimetrines apkrovas. Žemiau pateikiamos veiklos nevienodai apkraunančios stuburą:
- Bėgimas ir ėjimas.
- Stovėjimas ir ilgiau trunkantis sėdėjimas.
- Vertimasis lovoje.
- Atsistojimas nuo žemesnės kėdės ar tualeto.
- Lenkimasis pirmyn.
- Kėlimas.
- Lipimas laiptais.
Nugaros skausmo kontroliavimas nėštumo metu
Konservatyvus (ne operacinis) nugaros skausmo gydymo būdas įtraukia tinkslingų ir taisyklingų fizinių pratimų atlikimą bei taisyklingą kūno mechanikos naudojimą. Minėti veiksniai skatina išlaikyti tinkamą kūno padėtį, kuri yra būtina siekiant išvengti nereikalingo streso kūną laikančioms struktūroms.
Rekomenduojama apsilankyti pas kineziterapeutą nėštumo metu ir po jo, kad būtų nustatytos silpnosios Jūsų kūno grandys ir užbėgama už akių nugaros skausmams. Vertėtų prisiminti, jog geriausias gydymo būdas yra prevencija! Jeigu po pirminės konsultacijos bus nustatytas poreikis Jūsų kūno biomechanikos korekcijai, kineziterapeutas suformuos individualias gydymosi gaires bei pateiks rekomendacijas.
Nugaros skausmo gydymas nėštumo metu
Optimalus Jūsų kūno funkcionavimo lygis ir mažiausio patiriamo diskomforto išlaikymas yra pagrindiniai nugaros skausmo gydymo uždaviniai nėštumo metu.
Jūsų sveikatos priežiūros profesionalai gali panaudoti skirtingas nugaros skausmo gydymo technikas bei teikti rekomendacijas apie:
- Taisyklingą stuburo laikyseną.
- Specifines kūno padėtis nuolat pasikartojančių veiklų metu: namų ruošos darbai, darbas, miegas.
- Tikslinių užduočių programos namuose, atsižvelgiant į Jūsų nėštumo laikotarpį, sudarymą.
- Skausmo kontrolę/valdymą ir mobilizacines technikas namuose.
- Pasyvias stuburo mobilizacines technikas (pvz.: švelnios minkštųjų audinių bei sąnarių mobilizacinės technikos, stuburo stabilizaciniai pratimai), kurias esant reikalui, po individualaus ištyrimo, gali panaudoti kineziterapeutas.
Atminkite, kad nepaisant to, jog nors nugaros skausmas yra gana dažnas reiškinys nėštumo metu, tai tikrai neturėtų būti priimta kaip tik dalis naturalaus proceso!
Stengiantis, jog Jūsų nėštumas būtų kuo malonesnis ir lengvesnis, nugaros skausmo priežastys ir pasekmės visada turėtų būti sprendžiamos kiek įmanoma greičiau, o skausmo kontrolė turėtų išlikti visą nėštumo laikotarpį.
Literatūra
Bergström C., Persson M., Mogren I. Pregnancy-related low back pain and pelvic girdle pain approximately 14 months after pregnancy – pain status, self-rated health and family situation. BMC Pregnancy Childbirth 2014; 14: 48.
Katonis P., Kampouroglou A., Aggelopoulos A., Kakavelakis K., Lykoudis S., Makrigiannakis A, Alpantaki K. Pregnancy-related low back pain. HIPPOKRATIA 2011; 15 (3): 205-210.
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20046080
https://www.babycenter.com/0_lower-back-pain-during-pregnancy_9402.bc
https://www.spine-health.com/conditions/pregnancy-and-back-pain/types-back-pain-pregnancy