Osteochondrozė – gydymas ir profilaktika. Kaip išvengti nugaros skausmo?

Dažnai juokaujama, kad osteochondrozė – mokestis už vaikščiojimą stačiomis. Nė vienas iš keturkojų šia liga neserga!Osteochondrozė – liga, kuri pažeidžia tarpslankstelinius diskus, slankstelius, stuburo raiščius. Patologiniai procesai iš pradžių veikia kaulus ir raiščius, bet apie ligą mes sužinome tik tuomet, kai atsiranda komplikacijų – prasideda skausmai, raumenų atrofija, vidaus organų veiklos sutrikimai.

Slankstelius jungia apvalūs kremzliniai intarpai – tvirti, bet elastingi, leidžiantys stuburui lankstytis. Tarpslankstelinių diskų viduje yra pusiau skysta kremzlinė substancija, prilygstanti amortizatoriui. Slankstelius prilaiko kaklo, nugaros, juosmens ir net pilvo raumenys: stuburui labai svarbus jų tvirtumas. Metams bėgant, tarpslanksteliniai diskai ima sausėti, plonėti ir pradeda blogiau amortizuoti smūgius. Žiedinės jų skaidulos taip pat praranda elastingumą bei tvirtumą ir blogiau fiksuoja slankstelius, o kartais net įplyšta. Kartais joms įplyšus išsiveržia pusiau skystas pulpinis branduolys, ir susiformuoja vadinamoji disko išvarža. Ji gali suspausti šalia esančią nervo šaknelę ir sukelti stiprų skausmą, kuris dažnai įvardijamas kaip “radikulitas”. Nemažai problemų pridaro ir slankstelių nestabilumas, kitaip sakant, pernelyg didelis paslankumas. Pasislinkę slanksteliai gali suspausti kraujagyslę arba nugaros smegenis, jų ataugas, – pasitaiko tokių komplikacijų. Bet dažniausiai išsivysto osteochondrozė, sukelianti raumenų spazmus ir nuolatinius skausmus.

<

>Kam gresia osteochondrozė? Pateikiamos kelios priežastys:

Sėdimas darbas. Moksleiviai, studentai, biurų darbuotojai, pardavėjai priversti daug sėdėti, todėl didelis krūvis tenka stuburui, ypač jeigu jie sėdi netaisyklingai (kūprinasi, pasilenkia į priekį arba į šoną).

Dideli fiziniai krūviai taip pat gali būti ligos priežastis. Osteochondroze gali susirgti ir jaunas sportininkas. Šia liga dažnai suserga ir statybininkai, krovikai, kelininkai.

Paveldimumas. Tėvai gali perduoti savo vaikui eiseną, laikyseną, dėl kurios stuburo krūvis pasiskirsto nevienodai, todėl yra pažeidžiami tarpslanksteliniai diskai. Paveldėti galima ir kremzlinių audinių sandaros, jų cheminių savybių ypatumus, todėl tarpslankstelinis diskas bus mažiau atsparus krūviams, lengviau pažeidžiamas. Taip pat yra pastebima, kad osteohondroze dažniau serga moterys, negu vyrai. Moterims ji gali išsivystyti nėštumo periodu arba nuolatos avint aukštakulnius batelius.

Nepatogi kūno padėtis dirbant. Jeigu žmogus ilgai būna nepatogioje padėtyje (dažytojas – atlošta galva, chirurgas- palinkęs virš operacinio stalo) – tai irgi blogai veikia stuburą. Osteohonrozę dažnai turi ir muzikantai (smukininkas laiko galvą pakreipęs į šoną, violančelininkai, akordeonistai, siuvėjai ir t.t.).

Traumos. Tai taip pat gali būti viena iš priežasčių, dėl kurių susergama osteochondroze. Kritimai iš aukščio, įvairūs kaulų lūžiai ir patempimai, nes jie įtakoja žmogaus kūno biomechaniką, bei raumenų disbalansą.

Stresai. Stuburą nemažai veikia ir nervingumas, dažni stresai. Dėl stresų ir nervingumo dažniausiai kamuoja kaklo osteochondrozė. Tuomet svaigsta ir skauda galvą, atsiranda nerimas, depresija.

 Ką reikia daryti, kad neskaudėtų nugaros?

Taisyklingai kelti ir nešti sunkius daiktus. Reikia ne pasilenkti, o pritūpti (pavaizduota paveikslėlyje). Nešti sunkius daiktus reikėtų ne viena ranka, o paskirstyti svorį po lygiai.

Jeigu tenka ilgai stovėti, tuomet geriau ieškoti atramos arba įtempti pilvo ir sėdmenų raumenis, kad sumažėtų stuburui tenkamas krūvis.

Sėdėti taisyklingai. Reikia stengtis sėdėti tiesiai, atsiremti į kėdės atlošą, pėdas pastatyti ant grindų, kad keliai būtų 90laipsnių kampu, o ne sukryžiuoti po kėde.

Miegoti ant neišgulėto čiužinio. Vietoj pagalvės naudoti volelį, arba susuktą rankšluostį.

Reikia saugoti stuburą, stengtis nesusitrenkti, taip pat stuburui kenkia šokinėjimas, bėgiojimas kietu pagrindu.

Šaltis taipogi gali kenkti stuburui sukeldamas refleksinius spazmus.

Kūno svoris. Kuo didesnis kūno svoris, tuo labiau yra spaudžiami tarpslanksteliniai diskai.

Jeigu dažnai nešiojate aukštakulnius arba avite nepatogią avalinę, naudokite vidpadžius.

MANKŠTA GALI ATSTOTI VAISTUS!

Apsilankykite pas kineziterpaeutą, kad sudarytų specialią mankštą, pagal tai, kaip dirba Jūsų kūno raumenys ir Jūsų biomechanika. Atlikite šią mankštą kiekvieną rytą.

Šiek tiek statistikos:

  • Osteochondroze serga 40-80 proc. pasaulio gyventojų.
  • Dažniausiai šia liga suserga vyresni kaip 30 metų žmonės.
  • Moterys osteochondroze serga dažniau nei vyrai, tačiau vyrai serga sunkiau.