Tortikolis (kreivakaklystė)

kreivakaklystė
1 pav. Sukamojo galvos raumens (angl. sternocleidomastoid) priekinis vaizdas. 2 pav. 10 metų berniukas su įgimta kreivakaklyste, paveiktas dešinysis sukamasis galvos raumuo.

Tortikolis, arba kreivakaklystė, (lotyniškai tortus – pakrypęs, collum – kaklas) apibūdinamas kaip kaklo raumens, dažniausiai sukamojo galvos (lot. m.sternocleidomastoideus), lėtinis sutrumpėjimas. Sukamasis galvos raumuo prasideda dviem galvomis nuo krūtinkaulio ir raktikaulio, pereina  įstrižai per kaklo sritį ir prisitvirtina prie smilkinkaulio speninės ataugos (žr. 1 pav.), susitraukdamas jis suka galvą į priešingą pusę, kai susitraukia abiejų pusių raumenys, galva atlošiama.

 

Kreivakaklysė gali būti įgimta arba įgyta. Raumuo gali sutrumpėti dėl jungiamojo audinio išvešėjimo arba dėl nervų – raumenų ligos. Dažnai kreivakaklystės priežasties nustatyti nepavyksta. Paciento, su vienpusiu (kairiojo arba dešiniojo) sukamojo galvos raumens sutrumpėjimu, galvos – kaklo laikysena yra asimetriška (žr. 2 pav.).Vaikų su kreivakaklyste tėvai dažnai mokomi, kaip ištempti sutrumpėjusį raumenį ir kaip guldyti ir imti ant rankų tokį vaiką, siekiant paskatinti sutrumpėjusio raumens prailgėjimą. Esant didelio laipsnio sukamojo galvos raumens kontraktūroms, raumuo atpalaiduojamas chirurginiu būdu, dažniausiai krūtinkaulio ir raktikaulio galvų srityje. Pooperaciniame periode labai svarbi kineziterapija, siekiant išlaikyti pakoreguotą kaklo padėtį ir sumažinti randų susidarymą.

 

LITERATŪRA:

Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.