Ilgųjų galvos ir kaklo raumenų pažeidimai

Kaklo raumenysIlgieji galvos ir kaklo raumenys yra giliai kakle, už trachėjos ir stemplės, prie pat stuburo. Ilgasis galvos raumuo prasideda nuo vidurinių kaklo slankstelių skersinių ataugų, prisitvirtina prie pakauškaulio pamatinės dalies išorinio paviršiaus. Susitraukdamas vienoje pusėje, suka galvą į priešingą pusę, o susitraukdamas abiejose pusėse, lenkia į priekį.

Ilgasis kaklo raumuo prasideda dviem galvomis nuo apatinio kaklo slankstelio ir viršutinių krūtinės slankstelių bei nuo  apatinių kaklo slankstelių skersinių ataugų ir prisitvirtina prie viršutinių kaklo slankstelių kūnų ir prie atlanto priekinio lanko. Lenkia kaklą į priekį ir į šoną.

Kaklinė stuburo dalis pažeidžiama, patiriant traumą su pagreičiu (botago kirčio principu), kuri ypač dažna autoįvykių metu. Pažeidimas iš dalies įvyksta dėl galingo inercijos momento, reliatyviai pasunkėjus galvai. Smūgis, kuris iššaukia didelį galvos kampinį nekontroliuojamą judesį, sukelia proporcingai didelį kampinį smūginį momentą per visas galvos – kaklo struktūras. Fleksijos ar ekstenzijos momentas, nukreiptas į sagitalinę plokštumą, gali pažeisti audinius, kurie yra pernelyg ištempiami ar suspaudžiami. Momentas, nukreiptas į frontalinę plokštumą, gali sukelti botago kirčio principo šoninę fleksiją, kuri taip pat pažeidžia audinius.botago kirčio trauma

Botago kirčio principo kaklo hiperekstenzijos metu paprastai kaklo raumenys ir minkštieji audiniai yra patempiami labiau nei tokio pat principo kaklo fleksijos metu. Didelio laipsnio hiperekstenzija gali stipriai patempti raumenis – fleksorius, kaklo srities vidaus organus ir smarkiai suspausti tarpslankstelinius sąnarius bei kitas užpakalinės kaklo srities struktūras.  Maksimalus fleksijos laipsnis dalinai ribojamas smakro atsitrenkimo į krūtinę.

Atliekant bandymus su žmogaus manekenais, nustatyta, kad botago kirčio principo kaklo hiperekstenzijos metu ypatingai pažeidžiami ilgieji galvos ir kaklo raumenys. Didelio laipsnio kaklo hiperekstenzija sukelia 56% ilgojo kaklo raumens ištempimą (prailgėjimą), didelio laipsnio šoninė fleksija 57%  ilgojo galvos  raumens ištempimą. Tokio lygio ištempimas abiem atvejais gali sukelti audinių pažeidimą.

trauma avarijos metuKliniškai asmuo su hiperekstenzinio pobūdžio pažeidimu dažniausiai nurodo ryškų kaklo skausmingumą, ilgojo kaklo raumens srityje pasireiškia apsauginis spazmas. Skausmingumas taip pat gali būti susijęs su kitų raumenų – fleksorių (pvz., sukamojo galvos ar priekinio laiptinio raumens) ir kaklo srities vidaus organus pažeidimais. Ilgojo kaklo raumens apsauginis spazmas pasireiškia tam, kad kaklą išlaikytų tiesų, pažeidus normalią lordozę. Asmenims, kuriems yra patemptas ir skausmingas ilgasis kaklo raumuo, dažnai yra apriboti ir pečių judesiai. Jeigu ilgasis kaklo raumuo ir kiti fleksoriai nesuteiktų pakankamos kaklo stabilizacijos, viršutinė trapecinio raumens dalis prarastų prisitvirtinimo pakauškaulio srityje stabilumą, dėl to nebegalėtų pakelti pečių juostos. Ši klinikinių požymių seka yra labai geras raumenų funkcijos tarpusavio priklausomybės pavyzdys. Kiti galintys pasireikšti klinikiniai požymiai: atminties, dėmesio koncentracijos sutrikimas, regėjimo, klausos sutrikimas, galvos svaigimas. Iš karto po traumos, nežinant pažeidimo apimties, būtina imobilizacija, negalima judinti galvos ir kaklo.

Ūmiame periode taikoma imobilizacija, priklausomai nuo pažeidimo apimties.

Imobilizacijos priemonės:
  • Minkšta kaklo apykaklė (tinka po kaklo raumenų raiščių patempimo).
  • Kieta kaklo apykaklė (Filadelfijos, KRO-16): tinka dauguma stabilių lūžimų ir panirimų.
  • Kieta plastikinė kaklo apykaklė (nestabilūs ypač viršutinio kaklo lūžimai).

Halo-West sistema (neneurokomplikuoti lūžimai, kai reikalingas tempiamasis ir atitempimo elementai Lankas dedamas 1 cm virš antakių ir ausų, lokaliai nuskausminus, priveržiamas. Sistema leidžia vertikalų tempimą, fleksiją, ekstenziją. Halo sistema sukelia osteoporozę nejudriame kakle, kuri atsistato po 3 mėnesių. Ji tinka hiperfleksiniams lūžiams su panirimu (po chirurgijos) bei hiperekstenziniams lūžiams.).

Imobilizacijos trukmė priklauso nuo pažeidimo sunkumo laipsnio, individualių ligonio savybių. Pasibaigus imobilizacijai, pradedama kineziterapija, siekiant atstatyti kaklo judesių amplitudę,  sustiprinti kaklo raumenis.

LITERATŪRA:

Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.